C jako certifikace

Když hračku vybíráme, vede nás v první řadě srdce a roztoužené oči, ale když najdeme ten kousek, který je ten jediný a pravý, asi každý se začte do popisku.

Má-li být hračka skutečně hračkou i právně, musí být certifikovaná. Certifikace nehodnotí „vhodnost“  takové hračky, ale její bezpečnost a nezávadnost, a to, jak mechanickou, tak chemickou. Certifikované musí být všechny hračky pro děti do čtrnácti let. Toto bohužel neplatí pro zahraniční servery, i když své zboží do Čech zasílají, s certifikací podle české legislativy tam počítat nemůžete.

Certifikaci provádí Zkušební ústav lehkého průmyslu v Českých Budějovicích a Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně, drží se přitom normy č. 71, která je definována  zákonem. Při zkoušení se zkoumá více aspektů (zkrátka se pokusí hračku rozbít tisíce a jedním způsobem včetně rozpouštění v nespočetném množství chemikálií) a podle množství a náročnosti testů se pak přiřadí věková kategorie (tedy od kolika let je hračku bezpečné používat). Takto prozkoušený předmět má právo být označen CE, je mu tedy udělena značka "Bezpečná a kvalitní hračka".

Hračka může mít spoustu různých ocenění a certifikátů, které se ale  obvykle vztahují spíše k jejímu obsahu, k tomu, jak si s ní dítě hraje, stejně tak může mít doporučený věk, od kdy je vhodná  vzhledem k vyspělosti  dítěte. Jedině  certifikát od ZÚLP vám ale říká, jestli je hračka bezpečná a od kolika let.
Víme, že tento systém může někdy být matoucí a to nejen pro nakupující, ale i pro samotné výrobce. U nás vám vždy u každé hračky podáme veškeré informace technické a k tomu vám s láskou poradíme, kdo si podle našich zkušeností s hračkou vyhraje nejvíc. A jste-li výrobce hraček, nebo byste jím chtěli být, klidně se ptejte také, nakolik  to zvládneme, budeme Vám nápomocni. V současné době je certifikování poměrně drahé a bohužel často znemožňuje vstup na trh malým výrobcům a mladým designérům.

Výběrem krásné české hračky budeme mít jistotu, že jsme ji vybrali s ohledem na kvalitu, která zaručí dětem bezpečí, především těm nejmenším. S ohledem na lokálnost a udržitelnost, čímž umožníme fungovat tuzemským podnikům a výrobcům. Konkurovat hromadám levného zboží, vytvořených v nelidských podmínkách, je oříšek. Jsme moc rádi  za vás - zákazníky, kteří hračky svým dětem vybírají zodpovědně.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení