Jemné cinkání Vánoc

IMG_8120Nejste si jistí, jestli jste v dětství zažili Andělské zvonění? My u Huga to umíme poznat. Stačí, když vejdete k nám do krámku, přelétnete očima police a ve chvíli, kdy přejedete přes náš zvonící stromek, objeví se vám na obličeji úsměv. Je v něm trocha nostalgie, trocha štěstí a na chviličku vypadáte, jako že jste někde jinde J Pak je to jasný, tenhle stromek měla vaše babička, zapaloval ho táta při čekání na Ježíška, nebo jste ho tajně záviděli sousedovic dětem. A dokonce i umíme poznat, u které varinaty jste vyrostli. Jsou na to dvě kódové věty – Ale no tak, zlatej stromek, to je nevkus. A potom ještě – Stříbrnej? Stříbrnej? No teď je to holt takovej trend, ale já bych si to v životě nekoupil :D

Občas se někdo otřepe a řekne, že tyhle osmdesátkový věci nemá rád. My taky moc ne, ale Andělské zvonění má tu normalizační nálepku trošku neprávem. Andělská zvonění mají bohatou tradici delší než 200 let a jsou známá po celé Evropě, hlavně ale v Německu a v našem případě v Sudetech. Ačkoliv patří k tradičním Vánocům déle, první patent přišel v roce 1905 od německé společnosti Adrian & Stock ze Solingenu. I další německé firmy vyráběly svá Andělská zvonění, a i když se mírně měnil design, jednalo se vždy o nezaměnitelný artikl. Po druhé světové válce se ke slovu více dostali výrobci ze Švédska, později i z Čech, Dánska nebo Číny. A zvonící stromky nejsou populární jen v Evropě, v Americe je ve velkém poprvé začal prodávat řetězec Sears v roce 1958.

Ovšem příběh českého Zvonícího stromku, který můžete potkat u Huga je neméně strhující. Vyprávění jsme přejali přímo od firmy Logimax, která výrobu stromků v Čechách oživila:

6363_mg-0038b_MG_0098b

_MG_0058b

„Zvonící stromek naší ryze české výroby je původní českou variantou celosvětově oblíbeného andělského zvonění. Počátky jeho výroby jsou datovány do 50. let minulého století do Frýdlantu v Čechách. Tehdejší pobočka národního podniku ELITEX Liberec začala jako vůbec první s výrobou Zvonícího stromku. V průběhu 70. let proběhl odprodej kompletního výrobního programu do Výrobného Družstva Invalidov (VDI) Zvolen. Samotná výroba pak probíhala v jeho pobočce ve vesničce na úpatí Národního parku Velká Fatra Horná Štubňa poblíž Kremnice a Turčianských Teplic do roku 1989.

Tam jsme také objevili nástroje pro samotnou výrobu, které byly z větší části zachovány v původní podobě. Tyto původní nástroje představovaly 2 palety rezavého šrotu. Dnes je již VDI minulostí a proto jsme od jeho nástupce, společnosti Koplast v. d., odkoupili v roce 2011 původní výrobní program.

Více než rok jsme usilovně pracovali na znovuobnovení výroby. Dnes Vám představujeme ryze původní a zcela unikátní podobu Zvonícího stromku. Dnešní výroba je stejně jako v minulém století původní, a sice ruční. Kompletní díly, práce a veškeré komponenty jsou ryze české výroby a českého původu. Přes všechny aspekty dnešní doby jsme zachovali původní ruční práci, originalitu a kvalitní české komponenty.

Dnešní výroba je stejně jako ta v minulosti dílem šikovných českých rukou. Původní nástroje jsme opravili, chybějící komponenty vyrobili a vše oživili. Jsme nesmírně rádi, že původní motiv jehličí na těle stromku, resp. původní nástroj významné umělecké hodnoty, zůstal zachován v původní podobě. Je až s podivem, že přes 50 let staré nástroje, které 20 let odpočívaly, dokážou nadále bezchybně fungovat a potvrdit tak svou řemeslnou kvalitu.

Jednotlivé kovodíly nesou punc z válcoven plechu ve Velkém Šenově. Tyto jsou ručně lisovány v Rožmitále pod Třemšínem, kde probíhá i veškerá nástrojařská práce a zároveň kompletace v chráněné dílně zaměstnávající osoby s tělesným postižením. Ostatní bižuterní komponenty jako jsou skleněné perle, řetízek a zvonící korálek, mají svůj původ na Jablonecku.“

Kdo Huga zná, dobře ví, že právě takové příběhy a firmy milujeme. A máme radost, že můžeme mít Zvonící stromky u nás na poličce a užívat si Vánoce tak trochu po celý rok J Ať už je pro Vás Andělské zvonění záležitost nostalgická, nebo novinka, vezměte ho domů. Jemný cinkot a mihotání svíček prozáří nejen Vánoční večery, ale i oči vašich dětí. A jistě se bude v rodině předávat po další generace, tak jak to má být. A že máte doma památeční, ale už úplně očesané? Stavte se u nás, máme spoustu náhradních dílů, které budou skvěle pasovat. A nezapomeňte, máte-li vy doma to po babičce, je třeba nakoupit pod stromeček ta nová pro všechny sourozence a bratránky a sestřenice, kterým jste ho vyfoukli pod nosem :D 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení