Jsme sociální firma

Sociálním podnikem se v České republice mohou nazývat organizace, naplňující 5 principů sociálních podniků.

Pojďme se společně podívat, jak tyto znaky naplňuje náš sociální podnik Hugo chodí bos.

Hugo dělá radost lidem i přírodě

V Hugovi nám není jedno, jak věci děláme. Ostatně to celé stálo za myšlenkou založení českého hračkářství. Chtěli jsme oživovat tradici, oslavovat místní dovednosti a budovat lokální a udržitelné hračkářství zakotvené v komunitě. I proto jsme spolu s e-shopem otvírali i kamennou prodejnu. Chceme být místem, kde se setkáváme se sousedy a kde můžeme být součástí vašich každodenních příběhů.

U Huga musí mít práce smysl

Hračkářství s českými hračkami jsme založili ze dvou hlavních důvodů. V první řadě jsme chtěli zachránit tradici české hračky a podpořit tak firmy, které se snaží obstát na trhu vedle světových hráčů. Dalším cílem bylo vyhledávání a propagace nových českých výrobců a designérů. České hračky jsou totiž tak kvalitní, že se mohou v rodinách dědit klidně i po mnoho generací.

Výroba hraček v malé české kotlině nabízí hlavně i lokální přínos v oblastech, kde je jinak nedostatek pracovních míst, pomáhá apelovat na udržitelnost a uchovává místní kulturu.

Zároveň chceme být našim zákazníkům dobrým přítelem a sousedem. K nám se nechodí jen na rychlý nákup, ale také si popovídat, poradit se, pohrát si a načerpat trochu sil, kterých v mateřství nikdy není nazbyt. Zkrátka ať už přijdete osobně, napíšete nebo zavoláte, jsme tu pro vás s úsměvem.

Zaměstnance vybíráme srdcem

Hugova první skutečná zaměstnankyně přišla po mateřské a se zdravotním znevýhodněním, navíc jako maminka dvou dětí se speciálními potřebami. Na trhu práce možná noční můra, ale u Huga nepostradatelná opora celého týmu už pět let. Protože jednoduše vidíme poklady tam, kde jsou jiní slepí. A jak Hugo roste, roste i náš překrásně barevný tým, který společně vytváří jedinečné místo.

Rozhodli jsme se nedívat se tolik do životopisů a více číst motivační dopisy. Zásadní pro nás je osobní setkání – hledáme zkrátka chemii. A když to klape, nevadí nám, že se třeba občas dělá z domova, protože jsou děti nemocné. Nebo že někdy vyhraje tělo a duše nad úmyslem a člověk potřebuje pár dní klidu. I proto získáváme ty nejlepší poklady napříč věkem, pohlavím nebo zdravotním stavem. V současné době zaměstnáváme šest OZP, tj. více jak 70 % všech zaměstnanců.

Víme, že pro spoustu našich zaměstnanců je návrat do práce například po dlouhé nemoci stresující, ale u nás nespěcháme. Klademe důraz na klidné a pomalé zaučení, stálého pomocníka na telefonu a největší odměnou pro nás je, když vidíme jak naši kolegové získávají sebevědomí, radost z práce a rostou a rozkvétají spolu s naším hračkářstvím.

   seniori 9

Hugo nežije ve vzduchoprázdnu, ale na planetě Zemi

Ekologie je pro nás důležitá a je úhelným kamenem našeho podnikání. Lokálnost není jen věcí místních tradic, ale také toho, aby hračky necestovaly přes půl zeměkoule. A respekt k přírodě se promítá i do běžného fungování naší firmy. Třídění odpadu je samozřejmost a na Vodičkově topíme elektřinou s ekologickým tarifem z obnovitelných zdrojů

Provoz e-shopu máme udržitelný i díky našim milým zákazníkům, kteří nás zásobují použitými krabicemi a výplňovým materiálem. Mimo sezonu od nás proto odchází naprosté minimum balíčků v nových krabicích. A krabice, které nevyužijeme, zase rozdáme našim sousedům v Braníku, kteří ve svých provozech balí jiný druh produktů. Velké věci ale dělají drobnosti, třeba naše branické kolegyně poznají okolní hospody podle vesele ozdobených krabiček na jídlo, se kterými si chodí pro obědy.

A samozřejmě minimalizujeme obaly i na prodejnách, potkáte u nás jen recyklované papírové sáčky a nepotištěné papírové tašky. Aby se taková taška nepoužila zbytečně jen jednou, žádáme naše zákazníky o uhrazení pořizovací ceny a máme radost, když pak naše tašky potkáváme na ulici, jak nesou další nákup.

Hugo jako součást místa, kde žijeme

Jak už jsme psali, je pro nás důležité být součástí místní komunity. Vážíme si všech našich zákazníků, kteří nás zvolí v nepřeberném moři internetových nabídek a objednají si hračky právě u nás. Věříme, že je to proto, že jim přináší radost být součástí naší rodiny, sdílí s námi náš pohled na svět a nejvíc bychom si přáli moct předat každý balíček osobně.

To je bohužel nesplnitelný sen, ale snažíme se alespoň propojit s komunitami kolem našich kamenných prodejen. Známe místní děti jménem, povídáme si s maminkami, babičkami a strýčky, pomáháme vybírat dárky kolegyním, které odchází na mateřskou. A také se zapojujeme do místních akcí, pořádáme stopovačky s odměnami a zábavné události v našich prodejnách. A jednou za čas sbalíme Huga do krabic a vyrazíme i za hranice Prahy, to je pro nás totiž skutečná odměna – užít si radost z českých hraček s vámi, ať jste kdekoliv.

 Jestli máte dojem, že tohle všechno zní skvěle, ale nemůže to vydělávat, je váš dojem naprosto správný. Držíme se, táhneme to, ale ne proto, že bychom se chtěli topit v bankovkách, ale protože svou práci milujeme. Milujeme dělat něco, co zlepšuje naše okolí a na co můžeme být hrdí. Peníze, které Hugo vydělá, investuje zpět – do vývoje vlastních hraček, do vyšších platů našich zaměstnanců a do podpory české hračky. Pojďte do toho s námi.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        HugoVodicka-26

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz