Stavět svůj (dětský) sen

Povídání o raketách, bagrech a karavanech architekta Marka Pavlase.

 

Zasaď strom, zploď syna, postav dům.
Stereotypy se obrušují a postavit si dům už nevyžaduje montérky a léto strávené u míchačky.
Určitě jste to ale také zažili, ten pocit, když čekáte potomka a potřebujete "zahnízdit", najít si své bezpečné a útulné místo. Často proto měsíc před termínem porodu se prostě musí vymalovat a koupit nové závěsy. A ten červený polštář na pohovce vás opravdu hodně rozčiluje.
Děti mění náš přístup k životu a zažité zvyky. Je to tak a my to rádi přijímáme. Učí nás prozkoumávat svět kolem nás z jiné perspektivy. Vtahují nás do her, kterým jsme už odvykli.
"Když se ti moji kluci dostali do věku, kdy je touha po dobrodružství a samostatnosti začala nutit vyrážet dál od pečující náruče, rozhodl jsem se věnovat jednu "zakázku" právě jim." Říká architekt Marek Pavlas, jehož denním chlebem je navrhování dřevostaveb.
"Aby to nedopadlo jak s kovářovou kobylou, do projektu jsem se pořádně ponořil a tak vznikla první pirátská kajuta." Vychytaný a přece tak geniálně jednoduchý domek na cestování dětskými sny se zrodil v roce 2017. Od té doby Marek navrhl nespočet domků pro děti menší i větší.

 

 

Jules Verne nebo architekt?
Tak jako pohovka dělá domov, tak domek na hraní dělá dobrý den ještě lepším. Marek jako zasloužený otec 3 kluků o tom ví své. “Tak jako každé dítě, i ty moje zbožňovaly dětská hřiště a zároveň je fascinovala technika, kterou viděli na mých projektech. Koupit klukům na zahradu bagr… To úplně nešlo, ” Plán bé, bylo vymyslet adekvátní zábavu. “Obhlížel jsem domečky na hřištích a zahrádkách u restaurací, ale neuměl jsem najít nic, co by mi padlo do oka. A nabídka hobby marketů? Ta mě vždycky spíš vyděsila. Nezbylo než vzít tužku, papír a zkusit něco vymyslet. Popisuje Marek moment, kdy domkům dočista propadl. Od té doby vzalo za své mnoho bloků a tužku resp. fixu neodkládá, ani u zrození každého nového domku. Obrázky na stěnách totiž kreslí ručně pro každý domek zvlášť, na míru každému malému dobrodruhovi.

 

 

Planeta na jedno použití.
Žít v kanadské divočině a mávat kolem sebe od mala pilu a sekerou, vypadaly by naše příbytky asi jinak. Tím, že málokdo má dostatek nářadí, času i zručnosti, směřují naše kroky často na srovnávače zboží na internetu, nebo do hobbymarketů, kde výběr začíná cenovkou. Marek k tomu dodává “Když jsem viděl jaká je na trhu nabídka a představil si, jak dlouho takové domečky asi vydrží, bylo mi to líto. Materiál, ať už sebevíce ekologický má svou hodnotu a je chybou s ním plýtvat jen proto, že někdo potřeboval ušetřit a danou věc špatně navrhl”.
V Domky srdcem - jak se značka Marka Pavlase jmenuje to funguje jinak. Každý kousek je vymyšlený a vyrobený tak kvalitně a trvanlivě, aby dělal radost ne jednomu dítěti, ale rovnou celé velké rodině a při správné péči třeba i dalším generacím. “Nad domečkem se zamýšlím jako nad opravdovým domem. I proto je vyrábíme z masivních dřevěných biodesek, které jsou osvědčené právě ze stavebnictví.” A protože k našim domečkům přistupujeme zodpovědně, jsou všechny certifikované dle normy ČSN EN 1176-1 ed.2.

 

 

Letos jsme na (M)maltě.
Generace našich rodičů často neměla na vybranou, materiály na stavbu domu se sháněli často přes známé a bylo potřeba si věci udělat svépomocí.
Časy se změnily, ale některé noční můry v nás přežívají. Jedním z nich je stavba domku pro děti.
“Jestli umíte sestavit skříň zs Ikey, zvládnete i náš domek” říká s úsměvem Marek a zalézá do “pirátské kajuty”, aby nám ukázal, že na svých domcích strávil moře hodin vývoje. Jednotlivé díly spojíte pár vruty a cesta kolem světa nebo třeba až do vesmíru může začít.
Pro ty, kdo nemají dodávku nebo vozík za auto na odvoz domku, případně jim snad chybí šikovné ruce, mají v Domkách srdcem také řešení, “Jako správný architekt umím vše zařídit.” I proto se Markovy domky často “zabydlují” v kavárnách, dětských hřištích a dalších místech, kde není na experimenty a kompromisy čas ani místo.

 

 

Až vyrostu chci být..
Dětské sny jsou to, co je odlišuje od nás, zodpovědných, rozvážných a důsledných dospěláků. Hrát si je náplní dětských let. Hrou vzniká zručnost, odvaha, kreativita, společenské vztahy a rozvíjí se celé spektrum smyslů a citů. Budka, kajuta, karavan, raketa a bagr jsou ta nejlepší místa pro ta nejlepší léta v životě.

 

 

Naživo je to nejlepší.
Kdo měl to štěstí mohl se během července na karavan podívat naživo u nás v obchodě na Letné.
Ale netruchlete, ještě do 8.8.2021 na domky trvá naše 5% sleva.
Stačí zadat na stránkách www.domkysrdcem.cz do poznámky "HUGO2021" a částka vám poté bude přepočítaná.


Tak hezké léto a dobrodružství zdar!


kontrastni karty


Prozkoumat všechny domky v kategorii


 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení